W dniach 23-24 oraz 29-30 listopada odbyły się kolejne szkolenia hospicyjne. To już ostatnie warsztaty w ramach projektu „Seniorzy w działaniu”.

Podczas szkolenia hospicyjnego wolontariusze nabyli wiedzę i umiejętności w zakresie wsparcia chorych paliatywnie i ich rodzin. Głównym celem tego szkolenia, sformułowanym przez samych uczestników, było przełamanie bariery psychologicznej, oswojenie się z tematem śmierci oraz „odczarowanie” lęku przed kontaktem z osobą chorą terminalnie. Powodem tego były liczne doświadczenia choroby onkologicznej w najbliższym otoczeniu uczestników szkolenia, wiele osób dzieliło się doświadczeniem śmierci na raka członka ich rodziny. Dzięki fachowej opiece i prowadzeniu doświadczonego psychologa, traumatyczne przeżycia w określonym zakresie uległy oczyszczeniu, jednocześnie będąc bezcennym doświadczeniem dla reszty grupy.

W informacjach zwrotnych uczestnicy podkreślili, że szkolenie w znacznym stopniu umożliwiło im bezpieczne skonfrontowanie się z tematem śmierci (którego się obawiali) a także czuli ulgę z powodu umożliwienia im rozmowy nt własnych traumatycznych przeżyć związanych z doświadczeniem choroby onkologicznej w rodzinie pod „opieką” doświadczonego, wspierającego terapeuty (trenerka zaoferowała dodatkowe konsultacje indywidualne, z czego skorzystało kilka osób).
W ankietach ewaluacyjnych większość uczestników podkreślała zdecydowaną satysfakcję ze sposobu poprowadzenia szkolenia i umiejętnego przekazania trudnej wiedzy o towarzyszeniu w umieraniu przez psycholożkę o „wielkiej osobowości” (cytat). W ankietach dotyczących szkolenia hospicyjnego było najwięcej pozytywnych opinii (100%) – wraz z sugestią o organizowanie w przyszłości cyklicznych szkoleń na ten temat.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Seniorzy w działaniu” realizowanego dzięki dofinansowaniu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.