W dniach 9-10 oraz16-17 listopada odbyły się długo, ale i z niepewnością oczekiwane, szkolenia hospicyjne. Jak wspierać psychicznie, jak pielęgnować, czym zainteresować w wolnym czasie? – z tymi tematami zapoznawali się przyszli wolontariusze hospicyjni.

Szkolenie obejmowało 12 h dydaktycznych. Poprowadzone było w formie warsztatowej przez czworo trenerów: psycholożkę – Dorotę Nowis-Makaruk – psychoterapeutkę w Wojskowym Instytucie Medycznym w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej specjalizującą się w terapii chorych onkologicznie i ich rodzin; dwie pielęgniarki z wieloletnią praktyką pracy w hospicjach domowych Caritas – panie Ewę Konowrocką i Dorotę Wawryszuk oraz instruktorkę zajęć plastycznych – p. Martę Godzwon.

Dwudniowe szkolenie składało się z trzech bloków tematycznych:
- Zajęcia z psychologiem, które zawierały zarówno wykład nt podejścia psychologiczno-filizoficznego do tematu umierania, jak i omówienie pomocy psychologicznej dla pacjenta terminalnego. Uczestnicy poznali potrzeby emocjonalne i sposoby komunikacji z chorym, zapoznali się tematem znaczenia bólu i istotą jego zniesienia w życiu chorego. Poznali też zasady etyki w kontakcie z osobami chorymi oraz rodziną, etapy przeżywania żałoby.
Istotną częścią bloku psychologicznego było też omówienie roli wolontariusza w opiece paliatywnej, umiejętności zadbania o siebie w sytuacji pomagania, sposobów na przeciwdziałanie wypaleniu i bycie asertywnym.
- Zajęcia pielęgnacyjne w zakresie podstawowej opieki pielęgnacyjnej – poprowadzone przez doświadczone pielęgniarki od wielu lat pracujące w hospicjach domowych Caritas w Józefowie oraz w Mińsku Mazowieckim. Uczestnicy poprzez mini-wykład i ćwiczenia symulacyjne poznali metody toalety, karmienia oraz zmiany pozycji pacjenta. Wiele informacji praktycznych uzyskano dzięki relacji pielęgniarek ze swej codziennej pracy, gdyż podawały one konkretne przykłady historii pacjentów i ich rodzin.
- Zajęcia plastyczne – podczas warsztatów uczestnicy wysłuchali mini-wykładu nt różnorodnych form spędzania wolnego czasu z pacjentem z uwzględnieniem potrzeb i możliwości chorego oraz poznali jedną z technik plastycznych – decoupage – satysfakcjonującą chorych ze względu na relatywnie szybkie i bardzo atrakcyjne efekty. Każdy z uczestników w ramach warsztatów ozdobił tą techniką drewniane pudełeczko-szkatułkę w kształcie serca.
Większość uczestników w sposób szczególny chwaliła szkolenie hospicyjne i prowadzących je trenerów podkreślając, że powinno się odbywać cyklicznie.

Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Seniorzy w działaniu” realizowanego dzięki dofinansowaniu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.