W dniach 5-6 października odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń z zakresu fundraisingu, czyli ogólnie mówiąc – na temat pozyskiwania funduszy. Szkolenie poprowadzone zostało przez dwoje trenerów – specjalistów w mediacjach, doświadczonych w prowadzeniu szkoleń w całym kraju, praktyków w pozyskiwaniu funduszy dla organizacji pozarządowych, twórców programów szkoleniowych – Karolinę i Karola Kołbyków.
Podczas dwóch dni wolontariusze PZC a także osoby „z zewnątrz” (temat fundraisingu jest b. pożądany – wśród uczestników były np 2 osoby z Radia Bajka) uczyły się organizowania środków materialnych dla Parafialnych Zespołów Caritas.
Szkolenie poprowadzone było głównie w formie warsztatowej – uczestnicy za pomocą metody „burza mózgów” samodzielnie (przy umiejętnym nakierowywaniu trenerów) poszerzali swoje horyzonty w myśleniu o fundraisingu, które z relacji większości uczestników – jest jednym z najtrudniejszych (z powodu barier psychologicznych) elementem pracy charytatywnej PZC. Trenerzy położyli duży nacisk na ćwiczenia symulacyjne, aby każdy miał możliwość zetknąć się – chociaż na sucho – z sytuacją osoby proszącej oraz ew. darczyńcy. Kierunek ćwiczeń prowadził do zmiany myślenia na temat sytuacji organizowania funduszy – postrzeganie siebie nie jako „petenta” na stanowisku podrzędnym ale jako „współpracownika” na stanowisku współrzędnym.
Wg uczestników (należących jednocześnie do PZC) zabrakło tematów z zakresu uwarunkowań prawnych dotyczących programu PEAD (realizowanego w parafiach z ramienia Caritas) oraz szczegółowego omówienia przepisów dotyczących organizowania zbiórek i loterii poza terenem parafii. Program szkolenia tego nie przewidywał ze względów możliwości czasowych, Caritas DWP zamierza zorganizować oddzielne spotkania informacyjne poruszające w/w tematy prawne.
Kolejne szkolenie za tydzień -12-13 października br.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu „Seniorzy w działaniu” realizowanego dzięki dofinansowaniu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.